innovation Box
Zgodnie z obowiązującym brzmieniem ustawy o PIT i CIT podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Z ulgi IP BOX (5% stawki podatku) może skorzystać każdy podatnik, o ile:
- prowadzi działalność badawczo-rozwojową;
- jest właścicielem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej lub może wprowadzić ochronę prawną dla posiadanych produktów/rozwiązań/technologii;
- odpowiednio udokumentuje wydatki i prowadzone prace;
- rekomendowane jest zabezpieczenie pozycji poprzez interpretację indywidualną.
IP BOX umożliwia zastosowanie 5% stawki podatku dochodowego w odniesieniu do wyodrębnionej części dochodów (dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej).
Ile mogę zyskać?
- Wysokość podatku
Korzyść wynikająca z IP BOX to nawet 14 punktów procentowych wynikająca z różnicy pomiędzy zastosowaniem stawki podstawowej (19%) a stawką IP BOX 5%.
Czym są kwalifikowane prawa własności intelektualnej?
- patent,
- wzór przemysłowy,
- wzór użytkowy,
- autorskie prawo do programu komputerowego
Prawa te muszą podlegać ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw oraz powstać w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.
Przedmiot ochrony musiał zatem zostać wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Zakres wsparcia
W pierwszym etapie wsparcia nasz zespół identyfikuje posiadane przez Klientów prawa własności intelektualnej (IP) oraz prowadzone prace badawczo-rozwojowe.
Wspieramy Klientów w zgromadzeniu dokumentacji potwierdzającej wykonanie prac B+R oraz potwierdzenia charakteru posiadanego IP. Na tym etapie prowadzimy analizę różnorodnych aspektów prowadzonych prac (w tym m.in. procedur w firmie) oraz estymujemy wydatki poniesione na poszczególne IP.
Na tym etapie prac dbamy o bezpieczeństwo wprowadzanego schematu IP BOX. W związku z powyższym wykonujemy prace, która zabezpieczają Państwa pozycję poprzez:
- zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji
- wprowadzenie procedur związanych z prowadzeniem prac B+R oraz kalkulacją na potrzeby IP BOX.
- wystąpienie o interpretację indywidualną
Po przeprowadzeniu prac przygotowawczych wspieramy klientów w procesie wdrożenia schematu IP BOX. Nasze wsparcie polega m.in. na pomocy w kalkulacji wydatków ponoszonych na poszczególne IP, wdrożeniu procedur oraz pomocy w złożeniu odpowiedniej deklaracji.
Na dalszym etapie współpracy monitorujemy stosowanie IP BOX przez Klientów oraz zmiany w otoczeniu prawnym. Sprawdzamy stosowaną linię interpretacyjną oraz zmiany przepisów prawa.
Gdzie można zastosować IP BOX?
- umowa licencyjna na korzystanie z programu komputerowego / systemu informatycznego / usługi internetowej;
- dochody z tytułu licencji z gier wideo;
- dochody z tytułu sprzedaży produktów objętych ochroną prawną tj. patentem, wzorem użytkowym lub przemysłowym;
- udzielenie licencji na wykorzystanie posiadanego patentu, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.
IP BOX i ulga B+R
- Korzyść z tytułu ulgi B+R
- Korzyść IP BOX
Korzyść z tytułu ulgi B+R można łączyć z ulgą IP BOX. Ulga B+R odnosi się do ponoszonych wydatków na prace badawczo-rozwojowe. IP BOX dotyczy ulgi z tytułu dochodów poprzez korzystniejszą stawkę podatku. Co ważne, ulgi te można również łączyć z finansowaniem dotacją.