Ulga B+R to ulga podatkowa (w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jak i w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) związana z działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe.
Nie są wymagane zgłoszenia, rejestracje ani zezwolenia. Z ulgi korzysta każdy kwalifikujący się podmiot.
Ulga pozwala na dodatkowe odliczenia od podstawy opodatkowania z tytułu wydatków na prace B+R. Wprowadzając ulgę B+R istnieje możliwość odzyskania zapłaconego już podatku (od 2016 roku) poprzez korektę historycznych zeznań podatkowych. Zwrot następuje w formie gotówkowej oraz oszczędności na kolejne lata podatkowe.
Z ulgi może skorzystać każdy podatnik, o ile:
- prowadzi działalność badawczo-rozwojową;
- poniesie koszty kwalifikowane i wyodrębni je w prowadzonej ewidencji;
- odpowiednio udokumentuje wydatki i prowadzone prace;
- rekomendowane jest zabezpieczenie pozycji poprzez interpretację indywidualną.
Działalność badawczo-rozwojowa
Projektowanie
Prototypowanie
Nowe technologie
Nowe rozwiązania IT
Badania kliniczne
Optymalizacja
Jakie wydatki są kosztami kwalifikowanymi?
- Wynagrodzenia oraz składki (umowa: o pracę, o dzieło, zlecenia)
- Materiały i surowce wykorzystane w pracach B+R
- Sprzęt specjalistyczny nabyty w celu prac B+R
- Odpłatne korzystanie z aparatury badawczej
- Koszty związane z uzyskaniem i utrzymanie patentu
Ile mogę uzyskać?
- Wydatki B+R
- Ulga B+R
Korzyść z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej to 19% poniesionych wydatków. Ulga B+R uprawnia do dodatkowych odpisów podatkowych. W wyniku poniesionych wydatków, podatnikowi przysługuje 100% dodatkowego odpisu z tytułu kosztów kwalifikowanych na prace badawczo-rozwojowe.
Przykładowa kalkulacja korzyści z tytułu ulgi B+R
- Wartość wydatków na prace B+R
- Wartość dodatkowych odpisów podatkowych
- Korzyść z tytułu ulgi B+R
Powyższy przykład zakłada, że podatnik mający status MSP i stosujący stawkę 19% CIT ponosi rocznie wydatki na prace B+R o wartości 100. W związku z powyższym stosując ulgę B+R ma prawo do dodatkowych odpisów podatkowych, które przekładają się na bezpośrednią korzyść podatkową.
Zakres wsparcia
W pierwszym etapie wsparcia nasz zespół identyfikuje prowadzone prace badawczo-rozwojowe w przedsiębiorstwie oraz wspiera Klientów w zgromadzeniu dokumentacji potwierdzającej wykonanie prac B+R. Na tym etapie prowadzimy analizę różnorodnych aspektów prowadzonych prac (w tym m.in. procedur w firmie) oraz estymujemy wartość ulgi B+R.
Na etapie wdrożenia ulgi badawczo-rozwojowej dbamy o bezpieczeństwo wprowadzanego schematu rozliczeń podatkowych. W związku z powyższym wykonujemy prace, która zabezpieczają Państwa pozycję poprzez:
- zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji
- wprowadzenie procedur związanych z prowadzeniem prac B+R
- wystąpienie o interpretację indywidualną
Po przeprowadzeniu prac przygotowawczych wspieramy klientów w procesie wystąpienia o ulgę B+R. Nasze wsparcie polega m.in. na pomocy w kalkulacji wydatków B+R oraz pomocy w złożeniu odpowiedniej deklaracji.
Ulgę badawczo-rozwojową wdrażamy zarówno za lata ubiegłe (od 2016 r.) korygując rozliczenia podatkowe. Dzięki temu uzyskujemy zwrot podatku dochodowego dla naszych Klientów. Ulga oczywiście daje korzyści także w kolejnych latach podatkowych.